Jeszcze kilka lat temu Mazury były zdominowane przez jachty żaglowe. Łodzie motorowe były rzadkością, a niewielkie rozmiary i skromne wyposażenie nie zachęcały do wypoczynku na ich pokładzie. Sytuację radykalnie zmieniło pojawienie się jachtów motorowych typu houseboat. Popularny na rzekach i innych akwenach śródlądowych Europy Zachodniej, od kilku lat houseboat, łódź o najwyższym standardzie mieszkalnym, skutecznie podbija Mazury.

 

Czym jest łódź typu houseboat

Houseboat (dosłownie: "dom na wodzie), to jednostka motorowa o najwyższym standardzie mieszkalnym. Jest to jacht motorowy, na którym do maksimum wykorzystano dostępną przestrzeń, by zapewnić komfort załodze. Łódź jest wyposażona w silnik zaburtowy lub stacjonarny, często ster strumieniowy, ułatwiający manewrowanie. Wewnątrz znajdują się wygodne, zamykane kabiny, łazienka, WC, ciepła woda, ogrzewanie, kuchnia (kambuz) i wszystko, co niezbędne wygodnego spędzania czasu. Liczba załogi wynosi od 6 do 10 osób. Dodatkowo ważnym atutem łodzi houseboat jest to, że aby wyczarterować ten jacht nie trzeba posiadać patentu.

 

Houseboat na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

W ciągu kilku lat, stare, niewygodne jachty zastąpił houseboat. Mazury stały się królestwem tych łodzi. Niewielkie zanurzenie, wyciszony silnik, znaczna autonomia pozwalają dotrzeć w niemal każdy zakątek Wielkich Jezior Mazurskich. W przeciwieństwie do jachtów żaglowych, hosueboat może poruszać się w dowolnym kierunku, ponieważ nie jest uzależniony od wiatru. Nie tylko może płynąć pod wiatr, ale porusza się także szybciej niż większość jednostek żaglowych. Te zalety powodują, że można poznać główne atrakcje Mazur w stosunkowo krótkim czasie.

W przeciwieństwie do większości jednostek żaglowych i szybkich jachtów motorowych wynajem łodzi houseboat możliwy jest bez patentu.

 

Czarter houseboat

Czarter houseboat jest bardzo łatwy. Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę "houseboat Mazury" by znaleźć niezwykle bogatą ofertę. Wynajem jachtów tego typu możliwy jest na ogół bez patentu. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub porozmawiać na czasie z konsultantem, wybrać jacht, termin i opłacić czarter jachtu. Mimo szybkiego przyrostu jachtów typu houseboat na Mazurach, w sezonie rzadko możliwy jest takiej jednostki bez wcześniejszej rezerwacji. Warto podkreślić, że w czarter jachtów typu houseboat nie wymaga posiadania patentu.

 

Czy do czarteru jachtu houseboat potrzebne są uprawnienia?

Jachty motorowe typu houseaboat można czarterować bez patentu. Obowiązujące w Polsce przepisy stanowią, że łodzie motorowe o mocy silnika do 75 kW, długości do 13 m oraz prędkości ograniczonej do 15 km/h nie wymagają posiadania uprawnień. Jest to jeden z wielu powodów, dla których czartery tych jachtów stają się z roku na rok bardziej popularne.

Decydując się na wynajem jachtu bez patentu motorowodnego i innych uprawnień przechodzimy podstawowe przeszkolenie z zakresu bezpiecznej obsługi i manewrowania łodzią.

 

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Wielkie Jeziora Mazurskie należą do najbardziej atrakcyjnych szlaków wodnych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Kraina jezior, na brzegach których rosną gęste lasy, krajobraz naturalny, w niewielkim tylko stopniu zmieniony przez człowieka, to wymarzone miejsce do wypoczynku, zwłaszcza aktywnego. Co najmniej od zakończenia II wojny światowej Mazury są centrum polskiego żeglarstwa śródlądowego. Takie port jak Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo czy Sztynort znane są chyba wszystkim polskim żeglarzom i miłośnikom innych sportów wodnych.

Jednostki motorowe, nawet te rozwijające niewielkie prędkości umożliwiają zwiedzenie najważniejszych zakątków krainy wielkich jezior.

 

Wczasy rodzinne na łodzi houseboat

Jacht typu houseboat, to optymalne połączenie komfortu, jaki zapewnia nam dom, z możliwością przemieszczania się po wodzie w dowolnym kierunku, jaką daje nam jednostka motorowa. Jednostki houseboat, dzięki znacznej długości i szerokości dają możliwość optymalnego zagospodarowania przestrzeni. Niemal każdy houseboat wyposażony jest w silnik stacjonarny i ster strumieniowy ułatwiający manewrowanie. Prowadzenie rejsu takim jachtem nie wymaga więc ani posiadania patentu ani dużego doświadczenia. W każdej kabinie, zwykle dwuosobowej, pełna wysokość stania, ogrzewanie, ciepła woda nie tylko w kranie, ale i w łazience upodabniają, te jednostki do rodzinnego domu.

Wygodne, często wręcz komfortowe wnętrze (łodzi), to jednak nie wszystko. W przeciwieństwie do większości jachtów żaglowych, houseboat daje swojej załodze możliwość wypoczynku także na pokładzie. Na szerokim, odpowiednio wyposażonym pokładzie, miejsca do wypoczynku, zażywania słonecznych kąpieli czy wieczornej (nie wykluczając nocnej) integracji załogi nie brakuje.

Takie szerokie jednostki nie przechylają się gwałtownie po wpływem wiatru czy fali, toteż są nie tylko wygodne ale i bezpieczne. Rodzinne jednostki motorowe wyraźnie zdominowały Mazury.

Najmniejsze łodzie zabierają na pokład 4, większe 6, a największe nawet 10 osób załogi - zmieści się więc cała rodzina, nawet wielkopokoleniowa.

Czarter takiego jachtu, który jest pływającym domem, to znakomity pomysł na spędzenie letnich wakacji z rodziną - piękne Mazury, woda, wiatr i nasza wspólna letnia przygoda.

 

Houseboat - najbardziej popularne modele

Houseboat na dobre zagościł na Mazurach i można go spotkać na wodzie chyba na wszystkich akwenach Wielkich Jezior. Każdy mazurski port, to przystań także tych łodzi, których czartery stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Rośnie szybko nie tylko liczba jednostek, ale także stale pojawiają się nowe modele doskonalsze od poprzednich.

Niemal co rok ma miejsce premiera kilku nowych modeli. Poniżej krótkie charakterystyki wybranych łodzi.

 

Sun Camper 35

Houseboat, który zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Stanowisko sterowania Flybridge jest jednocześnie pokładem słonecznym. Wewnątrz trzy zamykane kabiny z pełną wysokością stania: 195 cm. Sun Camper 35 jest wyposażony w ogrzewanie, silnik przyczepny 30 KM oraz ster strumieniowy. Wygodnie może pomieścić 6 osób. W sezonie 2021 dostępny w cenie ok. 700 zł za dobę.

 

Sun Camper 30

Jacht motorowy , który dzięki swym zaletom zdobył sporą popularność na Mazurach. Płaskie dno, niewielkie zanurzenie i dobre własności manewrowe pozwalają się poruszać niemal po każdym akwenie. Jacht oferuje załodze dwie obszerne, zamykane kabiny mieszczące 4 osoby. Z dodatkowymi miejscami do spania jacht może zabrać na pokład 6 osób załogi. Wynajem jachtu w sezonie 2021, to wydatek rzędu 5-6 tys. złotych za tydzień.

 

Futura 900

Jednostka harmonijnie łącząca wygodę załogi i łatwość prowadzenia, zarówno w portach jak i na otwartym akwenie. Manewrowość zapewnia silnik stacjonarny 28 KM i dwa stery strumieniowe. W każdej kabinie miejsce do spania dla dwóch osób. Łączna liczba załogi - 8. W tym roku (2021) jacht dostępny w cenie od 460 do 900 zł/doba.

 

Balt 818

Najnowszy jacht produkcji znanej stoczni Balt. Nowatorska konstrukcja umożliwia pływanie ślizgowe. Silnik zaburtowy 25 KM, ster strumieniowy, lodówka, ciepła woda. Ilość kabin: 2, maksymalna liczba załogi: 6 osób. W roku 2021 dostępny w cenie 450-860 zł za dzień.

 

Janmor 700

Niewielki, ergonomicznie zaprojektowany rodzinny houseboat. Wyposażony w silnik doczepny i ster strumieniowy. Dzięki niewielkiemu zanurzeniu na dziobie może podchodzić blisko brzegu. W każdej kabinie 2 miejsca, łącznie Janmor 700 zabiera na pokład 4-5 osób załogi. Czartery tej łodzi w sezonie 2021, to koszt 400-600 zł /doba.

 

Podsumowanie

Houseboat, czyli jednostka motorowa o standardzie mieszkalnym w komfortowych warunkach w ciągu kilku lat podbił Mazury. Położone na szlaku Wielkich Jezior porty takie jak Sztynort, Giżycko, Piękna Góra coraz bardziej stają się bazami tych jednostek. Liczba osób zainteresowanych czarterami stale rośnie. Nic dziwnego, skoro houseboat oferuje:

wygodę

bogate wyposażenie

bezpieczeństwo

łatwą obsługę

czarter bez patentu

Można się zatem spodziewać, że kolejny sezon - 2021, będzie kolejnym rokiem ekspansji houseboatów nie tylko na Mazurach.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty - czarter jachtów motorowych Mazury !

Zgadzam się

Pod poniższym linkiem przedstawiamy naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r. oraz informacja o zastosowanych technologiach (np.: plikach cookie). Akceptacja polityki oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce prywatności  i Polityce cookies firmy Wojciech Gil Czartery Jachtów " Sailor"