Na Mazurach znajduje się wiele kanałów łączących jeziora. Podróżując łodzią z południa na północ mazur lub odwrotnie mamy do przebycia kilka kanałów. Po drodze spotkamy Kanał Grunwaldzki.

Kanał Grunwaldzki jest kanałem żeglownym, który łączy Jezioro Tałty z Jeziorem Kotek. Kanał Grunwaldzki to jeden z trzech kanałów na trasie między Jeziorem Tałty i jeziorem Niegocin. Używana jest również nazwa Kanał Lelecki

 

Budowa kanału Grunwaldzkiego

Kanał Grunwaldzki budowany był w latach od 1765 do 1772. Nazwa kanału pochodzi od pobliskiej osady Grünewalde (Zielony Lasek). W okresie wojen napoleoński nie był używany i uległ zamuleniu. Kanał został przywrócony do użytku i pogłębiony w latach 1845-1849. Jego głębokość waha się od 1,4m do 1,8m. Długość kanału to 470 metrów. Około 50 metrów od wejścia od strony jeziora Kotek Wielki ponad kanałem obecnie jest most drogowy drogi prowadzącej z Ryn do Mikołajek.

 

Zielony Gaj

Charakterystycznym miejscem, które kojarzy wielu żeglarzy to zatoczka z przystanią Zielony Gaj. Zatoczka położona jest nad kanałem i należy do osady Zielony Lasek. 

 

Remont kanału 

Kanał obecnie jest w stanie remontu. W listopadzie 2018 roku rozpoczęto proces modernizacji, w ramach którego kanał ma zostać przebudowany, a jego infrastruktura umocniona zakończenie prac przewidziane jest w 2021 roku. Obecnie zostało już wykonane większość ścianek szczelnych, rozpoczęto już wykonywanie zbrojenia oczepu i zrobiono szalunek. 

 

Kanał jest popularnym miejscem wśród wędkarzy. To dobre miejsce na połów takich ryb jak leszcze, okonie, sandacze, szczupaki i węgorze.

Współrzędne kanału to: 53°52′32″N 21°35′36″E

 

Płynąc tym kanałem w kierunku północnym można dopłynąć również do naszego portu w Pięknej Górze. Zapraszamy też do zapoznania się z naszą ofertą czarterów jachtów na Mazurach.  

 

 

Przygotował: Michał Wójcik

Zdjęcia: Mazury24.eu

 

Zgadzam się

Pod poniższym linkiem przedstawiamy naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r. oraz informacja o zastosowanych technologiach (np.: plikach cookie). Akceptacja polityki oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce prywatności  i Polityce cookies firmy Wojciech Gil Czartery Jachtów " Sailor"