Ciekawe wyspy na mazurach

 

Żeglując po mazurskich jeziorach można zobaczyć wiele ciekawych wysp. Nie na wszystkich można przebywać, część jest objęta zakazem wstępu, najczęściej przyczyną są występujące tam lęgowiska ptaków, ale są też też takie, gdzie można bez problemu przybić i pozwiedzać, czasami niezbędne jest specjalne zezwolenie. Wyspy te mają ciekawą historię i różne pamiątki z przeszłości. Takie zezwolenie można uzyskać u Jednakże jest kilka pięknych wysp, które możemy zwiedzić. Niektóre z nich, choć objęte ochroną, dają możliwość cumowania – jednakże będzie konieczne posiadanie specjalnego zezwolenia.

 

Wyspa Miłości (Francuska)

Kilka kilometrów od naszego portu Sailor w Pięknej Górze znajduje się nieduża wyspa nad jeziorem Niegocin.Obie nazwy wywodzą się z miejscowych legend. Oficjalna nazwa wyspy to Grajewska Kępa

 

Legenda opowiada o dwóch francuskich żołnierzach napoleońskiej, którzy dotarli nad mazurskie jezioro. Żołnierze ci dotarli pod drzewa i padli. Zostali oni znalezieni przez Anorte, dziewczyne z pobliskiej wsi. Dostrzegła wycieńczonych żołnierzy, rozpaliła ogień, dała gorzałkę na rozgrzewkę i nakarmiła. Prusy były wrogiem Francji, więc Anorte pomagała żołnierzom w tajemnicy. Żołnierze wyzdrowieli i powędrowali dalej Według legendy pamiątką po żołnierzach były bliżnieta, które urodziła. Dziewczyna dopiero przed śmiercią powiedziała swoim synom kto był ich ojcem. Synowie na cześć ojca nazwali wyspę nad jeziorem Niegocin Wyspą Francuską.

 

Czarci Ostrów

 

Czarci Ostrów (niem. Teufels Werder) jest jedną z dwóch wysp na jeziorze Śniardwy. Obok niej znajduje się wyspa Pajęcza. Wyspy te służą jako punkty nawigacyjny w żegludze po Śniardwach.  Wyspa była w przeszłości obiektem strategicznym. Po budynkach wojskowych zachowały się resztki fundamentów i wały obronne. Wyspa ma około 350 długości i 200 m szerokości. Do wyspy można przybić, zwiedzić ją i biwakować. 

 

Wyspa Gilma

 

Wyspa Gilma, która znajduje się na jeziorze Dobskim to miejsce o tajemniczej przeszłości. Legendy głoszą, że wyspa była ważnym miejscem kultu dla plemion pruskich. Pojawiają się również informacje, że na wyspie Gilma znajduje się czakram (miejsce mocy). 

Wyspa ma również walory historyczne. Na terenie wyspy bronili się Prusowie przed atakami Zakonu Krzyżackiego. Po wygranej bitwie Krzyżacy wybudowali na miejscu pruskiego grodu zamek. Do dzisiaj można oglądać umocnienia i ruiny zamku.Wyspa jest częścią rezerwatu przyrody „Jezioro Dobskie”.

Na wyspie obowiązuje zakaz biwakowania, cumowania oraz strefa ciszy.

Wyspa Heleny

Wyspa Heleny jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wyspa znajduje się nad jeziorem Dobskim, nie wolno na niej biwakować ani do niej cumować.  Wyspa Heleny  jest porośnięta drzewami, a jej podłoże jest piaszczyste.. W północnej części wyspy znajduje się małe wzniesienie.

 

Wyspa Królewski Ostrów

 

Wyspa znajduje się w północnej części jeziora Nidzkiego. Jest największą wyspą nad tym jeziorem. Królewski Ostrów  ma stosunkowo wysokie brzegi i jest porośnięta lasem mieszanym. Najprawdopodobniej na Królewskim Ostrowie nocował znany pisarz i reportażysta Melchior Wańkowicz ze swoją córką, podczas swojego spływu mazurskimi jeziorami. W pobliżu tej wyspy znajdują się jeszcze 4 inne: Płaska, Ostrów, Grobowiec i Kopanka.

 

Wyspa Pajęcza

 

Wyspa Pajęcza znajduje się nad jeziorem Śniardwy. to jedna z dwóch wysp Umiejscowiona jest około 5 km od wejścia do Kanału Jeglińskiego. W odległości 200 metrów znajduje się druga wyspa Czarci Ostrów.  Legendy głoszą, że wyspa w przeszłości była miejscem pogańskiego kultu Prusów. Północny ,zachodni i wschodni brzeg nie jest dostępny dla żeglarzy,  z racji występowania kamieni na niewielkiej głębokości. 

 

Wyspa Upałty

 

Wyspa Upałty jest największą wyspą na jeziorze Mamry i w Krainie Wielkich Jej powierzchnia to 67 ha. Brzegi wyspy są porośnięte trzciną. Wyspa Upałty jest w obrębie rezerwatu przyrody „Wyspy na jeziorze Mamry i Kisajno”. Informują o tym tablice na jej brzegach.

W przeszłości wyspa była połączona na stałe z lądem. Między wyspą, a lądem występują płycizny. Południowa część wyspy jest miejscem odpoczynku i wylęgu ptaków wodnych oraz wielu gatunków ptaków śpiewających.

Upałty nie zawsze były niezagospodarowane. Na wyspie w jej północnej części  w przeszłości znajdowała się restauracja, leśniczówka i domki letniskowe.  Wyspa Upałty od połowy XVI do 1945 roku była własnością hrabiów Lehndorffów. Przybijanie i zwiedzanie jest możliwe tylko ze specjalnym pozwoleniem.

 

 

Czarter jachtów na Mazurach Sailor pozwoli Ci zobaczyć te wszystkie ciekawe miejsca. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

 

przygotował: nowezagle.pl / Piotr Dalecki

 

zdjęcia: mazury24.eu

 

Zgadzam się

Pod poniższym linkiem przedstawiamy naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r. oraz informacja o zastosowanych technologiach (np.: plikach cookie). Akceptacja polityki oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce prywatności  i Polityce cookies firmy Wojciech Gil Czartery Jachtów " Sailor"