Test jachtu Phobos 25

 

Phobos 25 to polski jacht o kształcie podobnym do jednostek pływających po Morzu Śródziemnomorskim. Dzięki kadłubowi nie przekraczającemu długości 7,5 m można nim żeglować bez uprawnień po wodach śródlądowych. To niewątpliwie jeden z największych jachtów tego typu w Polsce. Duży kokpit i przestronne wnętrze zapewniają najwyższy komfort żeglugi.

Jacht firmy Dalpol Yacht to jednostka projektowana z myślą o mniej doświadczonych żeglarzach. Priorytetem konstruktora Wojciecha Spisaka było uzyskanie jak największego stopnia bezpieczeństwa czynnego. Dzięki temu jacht zapewnia duże momenty prostujące przy małych i dużych kątach przechyłu. Dla bezpieczeństwa zamontowano także żagle o mniejszej niż zazwyczaj powierzchni i niskim położeniu ich aerodynamicznego środka. Brak konieczności posiadania patentu nie oznacza, że nie warto go mieć. Przed wypożyczeniem wielu armatorów ze względów bezpieczeństwa poprosi Cię o przedstawienie uprawnień.

 

Własny Phobos 25 to marzenie wielu żeglarzy i nie ma się co temu dziwić. To jednostka, która łączy cechy regatowe z turystycznymi, a jednocześnie maksymalnie wyczerpuje kryteria bezpatentowe. Długość kadłuba wynosi dokładnie 7,49 m. Stosunkowo płaski kształt i pojemne wnętrze od przeszło dekady przyciągają wzrok. Projektant umiejętnie obniżył nadbudówkę, wstawiając w nią wielki, przyciemniany świetlik i aż sześć okien i luków. Dodatkowo komfort żeglowania podnosi spory kokpit ze schowkami i podwyższone ścianki chroniące przed wiatrem.

 

Phobos 25 może występować w kilku wersjach. Decydując się na zakup jachtu, przede wszystkim należy zastanowić się nad wyborem rodzaju balastu. W wersji śródlądowej zamontowano miecz obrotowy i balast w dnie, a w wersji morskiej stałą płetwę kilową. W dalszej kolejności należy przemyśleć rodzaj sterowania. Producent przygotował dwa warianty: ster pawężowy z rumplem i ster głębinowy obsługiwany rumplem lub kołem sterowym. Dla bardziej wymagających żeglarzy istnieje możliwość zamówienia Phobosa 25 w podwyższonych wersjach wyposażenia i z różnym układem wnętrza: Exclusive i Family. Dwie zamykane kabiny to  wyjątkowa wygoda. Jeśli posiadasz stosowne uprawnienia możesz rozważyć zakup Phobosa 27. To model łudząco podobny do 25, ale o nieco dłuższym kadłubie.

 

Jeśli już podjęliśmy decyzję odnośnie rodzaju balastu i sterowania, warto dokładniej przyjrzeć się wyposażeniu jachtu. Standardowo w kokpicie znajdują się cztery osobne schowki do przechowywania niezbędnych przedmiotów. We wnętrzu natomiast możemy spotkać dwie kombinacje: układ czarterowy 6 + 2 i armatorski 5 + 1. W obydwu wersjach znajdziemy oczywiście kabinę WC z toaletą chemiczną Porta Poti i kambuz z kuchenką, zlewem i lodówką. Standardowo producent montuje instalację elektryczną i wodną, ale istnieje również możliwość dołączenia gazowej. Przy składaniu zamówienia możesz także określić kolor mebli i tapicerki.

Phobos 25 jest przeznaczony dla 6-8 osób załogi. W związku z tym pod pokładem mogą znaleźć się dwie kabiny: rufowa i dziobowa (na życzenie). W dziobie mieści się podwójna koja, a w środku mesy rozkładany stół z dwoma podwójnymi kojami służącymi jako kanapy. Przy większej załodze istnieje możliwość przenocowania dwóch osób na rufie pod kokpitem na koi poprzecznej. W trakcie sezonu jachty tego rodzaju cieszą się sporym zainteresowaniem. W renomowanych mazurskich firmach czarterowych jeden dzień może kosztować od 350 do 450 zł. Kupno nowego modelu to zaś wydatek rzędu 100 tys. zł. Wysoka jakość wykonania i spora ilość udogodnień mają swoją cenę.

 

Takie jachty mamy w swojej flocie. Pod tym linkiem można zapoznać się z ofertą czarteru jachtu Phobos 25 https://www.sailor.pl/pl/czartery-jachtow-na-mazurach

 

przygotował: Michał Wójcik

 

Zgadzam się

Pod poniższym linkiem przedstawiamy naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r. oraz informacja o zastosowanych technologiach (np.: plikach cookie). Akceptacja polityki oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce prywatności  i Polityce cookies firmy Wojciech Gil Czartery Jachtów " Sailor"