Co może przydać się na rejsie jachtem? O ile wybierając się do hotelu gdy czegoś zapomnimy zawsze można wyskoczyć to dokupić, to rejs jachtem to zupełnie coś innego. Będąc na jachcie może się nam przydać w zasadzie wszystko. Zwykle wszystkiego brakuje bo i zapasów można zabrać jedynie ograniczone ilości. Niestety jachty nie dysponują duża powierzchnią, zatem miejsca jest zawsze za mało. Nawet duże jachty cierpią na brak miejsca, bowiem duże jachty wymagają dużej załogi i tym sposobem miejsca zawsze brakuje. Z tego względu na rejs zabrać powinniśmy jedynie to co jest nam absolutnie niezbędne.

 

Kluczowe wyposażenie

Wielkość bagażu zależy od tego gdzie, czym i na jak długo się wybieramy żeglować. Inaczej spakujemy się na rejs po mazurskich jeziorach, inaczej na wyprawę przez Atlantyk. Co zabrać na rejs? Lista jest długa. Pośród różnych rzeczy, jakie polecane są w Internecie znaleźć można wiele uniwersalnych elementów ekwipunku. Istotna jest pogoda ze względu na charakter żeglowania. Kluczowa jest temperatura w dzień oraz nocą. Charakter rejsu również ma znaczenie. Gdy zamierzamy na wodzie spędzić niewiele czasu, nie ma potrzeby martwić się o zapasy żywności, wody, czy prądu. Jeżeli planujemy pobyty w marinie warto zabrać ze sobą stroje „lądowe”. Przydadzą się zapasowe spodnie, koszula, zaś paniom sukienka. Rejsy na dziko, kiedy większość czasu przebywamy na wodzie wymagają survivalowego bagażu. Warto wziąć ze sobą przewiewne rzeczy, zarówno na upał, jak i na chłód, nieprzemakalne kurtki itd. istotna jest też odzież chroniąca przed wiatrem, słońcem, ale i komarami.

Wybierając się na rej morski po ciepłych wodach należy uwzględnić jego długość. Można sobie też pozwolić na mniej rzeczy na chłód. Mimo wszystko przyda się kurtka żeglarska, polar na chłodniejsze wieczory, zaś na upalne dni czapka z daszkiem i bikini. Obowiązkowe są okulary słoneczne, krem z filtrem. Na wodach chłodniejszych przyda się sztormiak i gumowce, jak tez wodery. Nic gorszego jak przeziębić się podczas rejsu.

Rejsy po Bałtyku są bardzo popularne, również Morze Północne jest popularna destynacją na rejs. Rejsy zazwyczaj trwają minimum tydzień, przejścia między portami zajmują od kilku godzin do kilku dni. Samo pływanie zwykle odbywa się w porze nocnej bez względu na warunki pogodowe. Sztormiak to podstawa. Nie powinien on przepuszczać wody ale i nie powinien pocić się od wewnątrz, a jednocześnie zapewniał ciepło i sucho. Ważną cecha sztormiaka jest sposób zapięcia pod szyja oraz kaptur. Zanim kupimy sobie sztormiak warto go przymierzyć i sprawdzić czy szczelnie dolega do naszej figury. Druga rzecz o której nie możemy zapomnieć są kalosze. Istotna jest ich podeszwa. Na zimnych wodach w przeciwieństwie do czapki z daszkiem przyda się się ciepła czapka.

 

Lista rzeczy na rejs

 • Dokumenty niezbędne: dowód, paszport jeśli jest potrzebna to także wiza, przyda się również legitymacja szkolna/studencka, a także karta ubezpieczenia EKUZ, wykupiona polisa NW, patent, licencja radiooperatora, polisa OC Skipera. Coraz częściej dokumenty można      ograniczyć do skanu dostępnego w telefonie. )
             
 • Leki: w szczególności przyjmowane na stałe, jak i doraźnie, jeśli masz chorobę morską obowiązkowo weź środki na łagodzenie jej objawów, przydadzą się też leki przeciwbólowe,


 • Pieniądze, w obecnych czasach wystarczy nam karta płatnicza, jednak warto mimo to mieć ze sobą chociaż niewielka kwotę w gotówce w danej walucie kraju
             
 • Bielizna: w zależności od długości rejsu i destynacji może przydać się kilka par skarpet i nie tylko
             
 • Klapki kąpielowe, chroniąc się przed chorobami grzybowymi warto ze sobą zabrać klapki, jak też ręczniki (wcześniej upewnij się czy nie         ma ich na miejscu w jachcie)
             
 • Buty sportowe wygodne do chodzenia po pokładzie
             
 • Kosmetyki:obowiązkowo krem z filtrem oraz krem do rąk, to konieczne minimum
             
 • Elektronika: wszelkie baterie telefonu,laptopa, powerbanki zabierz na jacht naładowane, telefon opakuj w pokrowiec ochronny wodoodporny, dla bezpieczeństwa bliskim na lądzie dobrze jest zostawić numer telefonu skipera, gdyż nasz telefon może na morzu ulec awarii. Własny telefon natomiast wzbogacić należy numerami konsulatu, miejscowymi numerami alarmowymi.         


 • Praktyczne drobiazgi: przyda się śpiwór a jeśli lubisz to także poduszka;   niezwykle ważny jest wielofunkcyjny scyzoryk, latarka, własny kubek
             
 • Kamizelka pneumatyczna- w zależności od wyposażenia jachtu, jeżeli jej nie ma warto ja zabrać we własnym zakresie; pakując kamizelek należy           mieć na uwadze że zawiera ona nabój gazowy z którym możemy mieć            problem w samolocie (zakaz przewożenia)


Jak się spakować? Wszystko należy pakować w wodoszczelne worki, a całość do torby żeglarskiej. Bagaż warto opisać nazwiskiem, numerem telefonu. By uniknąć chaosu w bagażu warto jest wykorzystać kieszenie i przegródki, być może i plastikowe opakowania ułatwiające identyfikacje bielizny, przyborów higienicznych itp. Należy zwrócić uwagę, iż na morzu panuje wszechobecna wilgoć, dlatego też poleca się zabrać ze sobą wszystko w workach foliowych które blokują dostęp wilgoci do zawartości.

 

Minimalizm i funkcjonalność

W ograniczeniu bagażu nie można też przesadzać, najlepiej jest dopytać jak duży a przede wszystkim jak ciężki bagaż możemy zabrać na jacht i co znajduje się na wyposażeniu jachtu. Wówczas będziemy mieli łatwiejsze zadanie w planowaniu niezbędnych rzeczy do spakowania. Szczególnie panie mogą mieć problem ze spakowaniem się, jednak drogą eliminacji można wybrać takie rzeczy które przydadzą się w różnych sytuacjach np. zabierając podkład z filtrem nie musimy brać osobnego kremu z filtrem do twarzy. W kwestii odzieży wybierając się na rejs musimy zdać sobie sprawę że foldery reklamowe z modelkami na jachcie rozmijają się z realiami. Płynąc na morzu nie musimy prezentować się jak z katalogu mody, za to musimy zadbać o to by było nam sucho, ciepło itp. Planując kolacje w marinie oczywiście możemy spakować szpilki i małą czarną, niemniej nie zabierajmy pół szafy, kilku kreacji do wyboru. 

Jeśli jesteś zainteresowany wyczarterowaniem jachtu, to zapraszamy do kontaktu

 

przygotował: Michał Wójcik

Zgadzam się

Pod poniższym linkiem przedstawiamy naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r. oraz informacja o zastosowanych technologiach (np.: plikach cookie). Akceptacja polityki oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce prywatności  i Polityce cookies firmy Wojciech Gil Czartery Jachtów " Sailor"